Lidl – sieć sklepów dyskontowych

Lidl to niemiecka sieć sklepów, która działa w 26 krajach Europy. Lidl jest częścią rodzinnej spółki „Schwarz Beteiligungs”. Spółka ta jest również w posiadaniu sieci sklepów „Kaufland”. Nazwa Lidl wzięła się od nazwiska Ludwiga Lidla. Początki funkcjonowania firmy sięgają lat 30.

XX wieku. Wtedy to Josef Schwarz uruchamia przedsiębiorstwo pod nazwą Lidl & Schwarz, a w 1973 następuje otwarcie pierwszego sklepu „Lidl”. W 1988 roku Lidl może pochwalić się już 460 filiami w Niemczech i zatrudnianiem 5700 osób. Z roku na rok Lidl coraz bardziej się rozwijał. W 1997 roku powstaje strona internetowa firmy.

Natomiast w 1999 roku Lidl jako pierwszy założył skanery kasowe, a w 2002 roku wyposażył wszystkie swoje sklepy w automaty do butelek. Rok 2008 to wprowadzenie wypieku pieczywa w miejscu sprzedaży. Na polskich terenach znajduje się 8 centrów dystrybucyjnych sieci Lidl. W Polsce funkcjonuje łącznie blisko 520 obiektów Lidl. Sklepy funkcjonują również w Chorwacji, Danii, Francji, Grecji, Rumunii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i wielu innych krajach.

.